Zkus maraton Kuks

Pohyb

  • hospitál Kuks ()
  • 2. 4. 2016
  • 7.00–16.00

  • 22. 4. 2017–22. 4. 2017
  • 7.30–16.00
  • 30 až 650 Kč

Srdečně Vás všechny zveme na druhý ročník běžeckého svátku na královédvorsku s názvem ZKUS MARATON KUKS .

Nově se pro druhý ročník maratonu v Kuksu připojí kategorie KOLOBĚŽEK na trasy 21, 42 a 65 km. Kategorie KOLOBĚŽEK jsou pod záštitou Českého svazu koloběhu a závod je zařazen do Českého krosového koloběžkového poháru.

V sobotu 22. dubna 2017 v 11:00 odstartuje z nádvoří hospitálu KUKS druhý ročník krosového maratonu malebným Podkrkonoším. Novinkou pro druhý ročník bude trať na 10km a pro ultramaratonce lahůdkových 65 km s pozitivním převýšením 1603 m (start již v 8:00). Maraton a 1/2maraton zůstává beze změny.

Všechny cesty vedou na Kuks. Pojďte se proběhnout velkolepým barokním komplexem bývalých lázní s hospitálem a jeho okolím. Trasa maratonu je vedena z nádvoří hospitálu Kuks, po naučné stezce kolem Braunova Betléma, kde uvidíte to nejlepší z českého baroka: do skal vytesanou galerii soch M. B. Brauna. Dále po turistických značkách na Zvičinu - nejvyšší horu Podkrkonoší s výhledy na Krkonoše, Jizerské i Orlické hory. Na cestě zpět minete Lázně pod Zvičinou - poutní místo a bývalé lázně s mariánským pramenem s úžasným panoramatickým výhledem na Krkonoše. Přes obec Bílá Třemešná doběhnete na přehradu Les Království na Labi. V roce 1964 byla vyhlášena technickou památkou.
Po hrázi přehrady přeběhnete tam i zpět a míříte si to do Dvora Králové nad Labem, města českých královen. Přes obec Žireč se dostaneme na Křížovou cestu 21. století – sen hraběte Šporka vybudovat křížovou cestu vyplněný soudobými sochaři po 300 letech. V obci Stanovice minete Šporkův mlýn a po naučné stezce se vrátíte zpět do Kuksu. Na trase maratonu si dosyta užijete zvlněnou krajinu, rozlehlá údolí, snad i prosluněné stráně, prameny, říčky, rybníky, množství památek a míst opředených pověstmi. Srdeční záležitostí bude bezesporu stoupání na nejvyšší vrchol Podkrkonoší, Zvičinu 671 m n. m.


Pro ultramaratonce lahůdkových 65 km s celkovým pozitivním převýšením 1603 m. Až na vrchol Zvičinu- nejvyšší horu Podkrkonoší, je trasa stejná s maratonem, zde se obě trasy rozdělí a znovu se potkají až na hrázi přehrady Les Království. Trasa ultramaratonu pokračuje ze Zvičiny směrem na hrad Pecka, borovicovým lesem k Borovničce, dále přes Mostek, Debrné, až na druhou stranu řeky Labe, odtud poběžíte podél celé přehrady Les Království až na její hráz, kde se znovu spojíte s trasou maratonu a do cíle poběžíte po společné trase.

Trasa 1/2maratonu je vedena po nádherných poutních místech v okolí hospitálu Kuks, navštíví Braunův Betlém a zpět do Kuksu se vrátí přes Křížovou cestu 21. století

Desítka navštíví Braunův Betlém a zpět do Kuksu se vrátí přes Křížovou cestu 21. století.

Braunův Betlém

Jsou tu všichni, které znáte. Ježíšek, Marie, oslík s kravkou, Tři králové i řada poustevníků. Trochu větší, než byste čekali, a mistrně vytesané přímo do pískovcových skal. To nejlepší z českého baroka vytvořil geniální Matyáš Braun v lese pod širým nebem.

Křížová cesta 21. století

Tvoří ji 15 soch, které ztvárňují příběh nadějí a utrpení člověka.
Každý z nás si nese svým životem svou vlastní křížovou cestu. A bez naděje se nikdo z nás neobejde.

Všechny trasy mají start i cíl přímo na nádvoří hospitálu Kuks.

Nově jsou pro rok 2017 vypsány závody týmů na všech délkách závodních tras (mimo dětské běhy).

Závodu týmů se mohou zúčastnit dvou až čtyřčlenné týmy.

Nebudou chybět ani dětské závody v prostorách hospitální bylinkové zahrady. Starší děti startují na trase 1,15 km kolem hospitálu.

Pro registrované závodníky jsou připraveny zdarma pohotovostní masáže přímo v centru závodu.

Celým dnem vás bude provázet Vojtěch Krátký.

Video z loňského ročníku :-)

ORGANIZUJE: RUNGORUN