Získaná ocenění za obnovu areálu

Co kromě popularity přinesl projekt Kuks - Granátové jablko

Jak jste se na našich stránkách už jistě dočetli, v letech 2010 až 2015 prošel celý areál hospitálu zásadní a výraznou přeměnou (pokud nedočetli, vše důležité najdete zde). Nejenže je areál nyní plně využitý, těší se zájmu návštěvníků, ale jeho "novou" podobu oceňují i odborníci. V posledních letech naše krásná památka získala tato uznání, kterých si velmi vážíme:

EUROPA NOSTRA 2017 & GRAND PRIX

Cenu Evropské unie pro kulturní dědictví získal hospitál Kuks v květnu 2017 a uspěl tak mezi 202 nominovanými projekty. Cenu uděluje nevládní organizace Europa Nostra nejlepším projektům z oblasti restaurování kulturních památek, výzkumu, managementu, dobrovolnických aktivit, vzdělávání a komunikace.

Obnova hospitálu Kuks jako nedílná součást projektu ochrany budov a krajiny má tu nejvyšší kvalitu. Její víceoborový a mezioborový přístup považujeme za chvályhodný a měl by sloužit jako příklad pro jiné projekty obnov v Evropě,“ uvádí se v odůvodnění.

Projekt Kuks - Granátové jablko získal nejen cenu Europa Nostra, stal se dokonce držitelem nejprestižnějšího ocenění, které může porota udělit - z užšího výběru dvaceti devíti laureátů, je to právě náš hospitál, kterému se dostalo pocty stát se držitelem hlavní ceny Grand Prix.

STAVBA ROKU 2016 & ZVLÁŠTNÍ CENA MINISTERSTVA KULTURY

V říjnu 2016 si Národní památkový ústav z Betlémské kaple odvezl ocenění Stavba roku 2016 a Zvláštní cenu Ministerstva kultury za projekt Kuks - Granátové jablko.

Obnova hospitálu Kuks je skutečně zdařilým příkladem revitalizace kulturní památky. Symbolem a názvem celého projektu se stalo granátové jablko, znak historických správců hospitálu, které je zároveň symbolem zmrtvýchvstání a znovuzrození. Náročná a povedená rekonstrukce se zjevně vyplatila a dnešní ocenění je toho důkazem,“ říká generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

DESTINACZE 2016: FÉNIX - ZNOVUZROZENÝ PROJEKT

Do třetice cena veřejnosti DestinaCZe v kategorii Fénix - znovuzrozený projekt, kde se Kuks opět může pochlubit 1. místem s počtem 5249 hlasů. V internetovém hlasování veřejnosti se Kuks v absolutním počtu hlasů umístil z dvaceti pěti kandidátů druhý za Stezkou v oblacích v Dolní Moravě. Finalisty do soutěže vybírala odborná porota.

Již v roce 2013 v anketě DestinaCZe uspěl Kuks jako 3. nejmagičtější místo Česka.

Soutěž pořádá agentura CzechTourism.

GERMAN DESIGN AWARD 2019 SPECIAL MENTION

Zahrada hospitálu Kuks byla vybrána mezinárodní porotou jako nejlepší koncepční řešení v roce 2010 z 5418 projektů z 63 zemí světa. Porota ocenila celkové pojetí projektu, jakožto adaptaci barokní bylinkové zahrady, ve které je zároveň užita moderní technologie a má současné programové využití. Zahrada byla vypracována podle architektonických návrhů Přemysla a Kamily Krejčiříkových, kteří absolvovali Zahradnickou fakultu v Lednici.

Prohlášení poroty: „Navzdory všem moderním zahradním technologiím, která se v tomto objektu využívají, zůstává zahrada velmi působivá a umožňuje návštěvníkům zažít opravdovou fascinaci z živoucí historické barokní zahradní kultury.“

MOSTNÍ DÍLO ROKU 2017

V dubnu 2019 udělilo Ministerstvo dopravy České republiky hospitálu Kuks cenu Mostní dílo roku 2017 za obnovu inundačního mostu.