Po obnově celého areálu vstoupil hospitál Kuks do povědomí široké veřejnosti. Z regionální památky se přelomově stal monument celostátního významu, který navštěvují turisté ze všech koutů republiky. Přibývají i zahraniční návštěvníci, především z Německa a Nizozemí. V roce 2016 zaznamenal hospitál Kuks celkovou návštěvnost 113 362 osob.
„Návštěvnický rekord z roku 2015, kdy na Kuks zavítalo téměř 140 tisíc lidí, asi nikdy nepřekonáme. Přesto jsme s počtem příchozích více než spokojeni. Opět jsme překonali magickou hranici 100 000. Návštěvníci jsou spokojení, doporučují cestu k nám svým známým, a to je nejdůležitější.“ poznamenal k letošním číslům kastelán hospitálu Libor Švec.
Kukský hospitál, to ale nejsou jen komentované prohlídky interiérů, nýbrž i mnoho kulturních akcí. V roce 2016 jsme jednak vsadili na osvědčené „taháky“: Vinobraní na Kuksu, Svatohubertské slavnosti, Hudební léto Kuks či Theatrum Kuks. Světlo světa také spatřily akce zcela nové, sportovní i s nádechem mystiky. Na začátku dubna odstartoval z hospitálního nádvoří první běžecký závod Zkus maraton Kuks, následovaný v červenci kratším nočním výběhem Zkus noční Kuks, obojí pořádané společností RunGoRun. Spolek ŽenSen k nám přivezl známého herce a inspirátora Jaroslava Duška. Jeho vystoupení Čtyři dohody a Pátá dohoda doplnil dvoudenní workshop pro celou rodinu. Kromě těchto velkých akcí proběhlo i mnoho dílčích koncertů a divadelních vystoupení např. Základní umělecké školy Františka Antonína Šporka v Jaroměři. Koncertoval u nás také Mirek Kemel s kapelou a speciálním hostem Vladimírem Javorským.
Beze zbytku volného místa v kalendáři bylo i vzdělávací centrum, kde proběhla Letní škola památkové edukace, Farmaceutické symposium či konference českých a slovenských památkářů.
Výjimečnou událostí roku 2016 pro hospitál bylo získání dvou titulů. V soutěži DestinaCZE, pořádané agenturou CzechTourism, vyhrál Kuks kategorii Fénix – Znovuzrozený projekt. A především se stal Stavbou roku 2016. V Betlémské kapli 13. října převzal toto ocenění kastelán hospitálu Kuks Libor Švec a generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.
Od ledna do konce března 2017 je objekt přístupný po předchozím objednání, a sice ve všední dny pro deseti a vícečlenné skupiny. Zájemci si mohou prohlídku domluvit prostřednictvím e-mailu sysova.marketa@npu.cz nebo na telefonním čísle 733 103 027. Exkurzi do Českého farmaceutického muzea, které spravuje prohlídkové okruhy Historie lékáren a Historie výroby léků, je možné rezervovat vyplněním online formuláře.
V současné době budova odpočívá, probíhají důkladné úklidy, údržba areálu, inventury, úprava expozic, nábor a příprava nových průvodců.
Výhled do roku 2017
Turistická sezóna začne v sobotu 1. dubna. Od tohoto dne bude hospitál přístupný každý den (vyjma pondělí) od 9:00 do 17:00, během července a srpna každý den. Vstupné do expozic se pro rok 2017 nemění. Početnějším skupinám je doporučeno si prohlídku předem rezervovat na požadovaný čas, a to stejným způsobem, jak bylo avizováno výše.
Do nové sezóny vykročí hospitál s několika novinkami. Dalo by se říct, že se do ní přímo rozběhne, a to dubnovými závody Zkus maraton Kuks. Následovat bude ve spolupráci s o. p. s. Revitalizace Kuks v polovině června historická slavnost pojmenovaná Baroko naoko, která návštěvníkům tuto historicko-uměleckou epochu nabídne v netradičním pojetí. Baroko a barokní krajina budou společným tématem památek po celý rok a právě kukský areál má v tomto ohledu své nezastupitelné místo. Během roku se pak budou konat všechny tradiční kulturní akce.
Expozici Základního prohlídkového okruhu nově obohatí dvě sochy. Jedná se o repliky trpaslíka, který v dobách Františka Antonína hraběte Šporka stával podél závodiště na břehu Labe pod hospitálem. Trpaslíků bývalo celkem čtyřicet, ale vzala je povodeň v roce 1740, dodnes jich máme jen devět. Replika byla provedena ve dvou variantách: barevné a s kamennou patinou. Obě – včetně původního torza – budou k vidění v druhém sále prohlídky a doplní vyprávění o lázeňském areálu a radovánkách šlechty, která se sem v dobách Šporkových sjížděla.
V loňském roce zaznamenal velký ohlas nově otevřený obchůdek s bylinkami a přírodními produkty. Návštěvníci se také rádi procházejí po renovované bylinkové zahradě. V této souvislosti vzniká myšlenka zavedení komentovaných prohlídek bylinkové zahrady. Ty budou probíhat v závislosti na počasí od května do září. Cílem je seznámit návštěvníky s historickou funkcí zahrady, jejím uspořádáním, vývojem, současným využitím s přihlédnutím k popisu nejzajímavějších rostlin, které v daném období porostou. Opomenuta nebude ani sochařská výzdoba M. B. Brauna a B. Zwengse.