Nezapomeňte na nejbližší akce

Rychlé historické okénko

Hospital Kuks byl založen hrabětem Františkem Antonínem Šporkem na počátku 18. století jako místo odpočinku vysloužilých vojáků, o které pečoval řád milosrdných bratří. Jedná se o významnou barokní památku, na jejímž vzhledu se podíleli umělci světového formátu: především architekt Giovanni Batista Alliprandi a sochař Matyáš Bernard Braun. Hospital Kuks je prosnulý monumentálním kostelem Nejsvětější Trojice, cyklem nástěnných maleb Tance smrti, alegoriemi Ctností a Neřestí, a jednou z nejstarších lékáren - U Granátového jablka.

Více o historii hospitalu


Akce

17 pro
Koncert

Česká mše vánoční v kostele Nejsvětější Trojice Hospitalu Kuks

  • Hospital Kuks ()
  • 17. 12. 2016 –17. 12. 2016
  • 17.00–18.00

Zprávy

Prohlídky Hospitalu Kuks během Vánočních trhů

19. 10. 2016

O víkendech 12., 13. listopadu a 19., 20. listopadu 2016 proběhnou v Kuksu tradiční vánoční trhy. Využijte poslední příležitosti k návštěvě hospitalu v této sezóně!

Revitalizace Hospitalu Kuks získala ocenění Stavba roku 2016

14. 10. 2016

Hospital Kuks, který znovuotevřel své brány po rozsáhlé rekonstrukci a na jaře loňského roku, si ze slavnostního vyhlášení v pražské Betlémské kapli odvezl ocenění Stavba roku 2016 a Zvláštní cenu...

Organizace prohlídek Hospitalu Kuks během Svatohubertských slavností 1. října 2016

30. 9. 2016

V sobotu 1. října 2016 se na Kuksu koná 23. ročník Svatohubertských slavností. V tento den budou specificky upraveny prohlídky interiérů hospitalu.

Tipy na výlet

  • Unikátní sochařská rezervace zvaná podle svého autora Braunův Betlém je neodmyslitelným prvkem kukského okolí. Bez nadsázky představuje špičku evropského barokního sochařství v plenéru.

  • Od kukského údolí přijdete ke kovaným mřížovým dveřím hrobky rodu Šporků. Odtud zatočeným schodištěm vystoupáte na půlkruhovitou terasu ke kostelu, k němuž přiléhají dvě křídla hospitalu.

  • Dnešní vesnice Kuks je jen jakýmsi torzem za hraběte Františka Antonína Šporka vzniklého a slavného barokního komplexu. Abychom pochopili celou logiku kompozice labského údolí v Kuksu, je třeba si trasu od...

Partneři