Turistická sezóna vypukne již 23. března a láká velkou spoustou novinek

Jaro už několik týdnů pomalu ohlašuje svůj příchod a tak, přestože je zvykem památky turistům otevírat poslední březnový víkend, na Kuksu přivítají návštěvníky již o týden dříve, 23. a 24. března. Pro svou pátou sezónu po velké obnově celého barokního areálu si hospitál pro turisty připravil opravdu nebývalé množství nových exponátů v interiérech, i celé nově zařízené části expozice.

„Celou zimu jsme v expozicích usilovně pracovali a díky tomu můžeme letos návštěvníkům nabídnout dosud největší počet změn a novinek v našich interiérech od velké obnovy areálu v letech 2013-2015.“ říká kastelán objektu Libor Švec.

V letošním roce si turisté budou moci na hospitálu prohlédnout více než 200 nových exponátů, například řeholní hábit milosrdných bratří, cestovní sluneční hodiny či zvon ze zaniklé hospitální zvonice. „Do prohlídkového okruhu jsme zařadili i kompletně nově zařízené části prostorů, kupříkladu ukázku původní ložnice, kde spávali hospitální chovanci, knihovnu vybavenou nábytkem z poloviny 19. století a místnost před barokní lékárnou, která je koncipována jako přípravna a tím tedy naplnila svůj původní účel. Kromě toho jsou místnosti doplněny velkým množstvím nových obrazů, rytin a dobových fotografií. Hospitální chodbu v 1. patře nyní zdobí cyklus 37 velkých obrazů ze života sv. Jana z Boha, zakladatele řádu milosrdných bratří, kteří zde na hospitálu působili. Ty budou pro veřejnost k vidění na speciálních prohlídkách, například během letošní Noci kostelů či Hradozámecké noci.“ upřesňuje Libor Švec.

Dalším velkým zásahem do podoby kukského hospitálu bylo odkrytí parketové podlahy z počátku 20. století v barokní lékárně a k ní přiléhající místnosti. Nahradila tak červený koberec, který v celkové atmosféře jednoho z nejcennějších prostorů hospitálu nepůsobil příliš autenticky. „Pod touto parketovou podlahou se nachází ještě starší dubová prkenná podlaha z období baroka, avšak pro její stav již obnova nebyla možná.“ doplňuje správce depozitáře Milan Horák.

Pro rodiny s dětmi bude jistě vítanou novinkou snížené rodinné vstupné na všechny okruhy hospitálu. Snazší orientaci po areálu zajistí nově instalované polepy na venkovních informačních tabulích. Na hospitál každý rok přijíždí velké množství návštěvníků ze sousedního Polska, ti určitě ocení novinku v podobě polsky mluvícího průvodce. „Letošní turistická sezóna je opravdu výjimečná množstvím novinek, které jsme pro návštěvníky připravili. I v případě, že jste hospitál navštívili po velké obnově areálu, si myslím, že letos se opravdu vyplatí k nám zavítat znovu.“ doplňuje kastelán Libor Švec.

I letos bude možné na hospitálu navštívit, kromě čtyř prohlídkových okruhů (Hospitál, Šporkovská hrobka, Historie lékáren a Historie výroby léků) řadu kulturních akcí. První událostí budou oblíbené Zahradnické trhy konající se od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna. Po zbytek roku se bude konat spousta již tradičních akcí, jako je Noc kostelů, Slavnosti koní, historie a řemesel, festival Hudební léto Kuks, divadelní festival Theatrum Kuks, Hradozámecká noc, kukské vinobraní, Svatohubertské slavnosti a další.

Hospitál Kuks v letošním roce otevře své brány o víkendu 23. a 24. března, kdy budou turisté moci navštívit základní prohlídkový okruh Hospitál a Šporkovskou hrobku. Otevřené bude i bylinkářství se širokým sortimentem přírodních produktů na nádvoří a hospoda Na Sýpce. Turistická sezóna naplno započne následující víkend 30. a 31. března, kdy už budou přístupné všechny prohlídkové okruhy. Od dubna bude otevřeno již každý den od 9:00 do 17:00 vyjma pondělků. Prohlídky jsou realizovány i během všech státních svátků. Konec turistické sezony nastane 31. října, avšak hospitál ještě jednou otevře zájemcům o prohlídku své brány v rámci listopadových prohlídek konajících se o víkendech 16. – 17. a 23. – 24. listopadu současně s tradičními Vánočními trhy v Kuksu. Bylinková zahrada za hospitálem je volně přístupná celý den, procházku po ní lze spojit s návštěvou již zmíněného bylinkářství na nádvoří, a k občerstvení je možné využít blízkou hospodu Na Sýpce či Galerii vín Siduri Kuks.

Fotografie ke stažení

Soubory ke stažení